Prekrasne virtualne pustoši Oregona u Days Gone igri koju smo do sada imali ekskluzivno na PlayStation konzoli, konačno mogu istražiti i igrači na PC-u
Ne tako često, no s vremena na vrijeme sve nas iznenadi kada neka ekskluzivna igra s konzole stigne na PC. Tu u pravilu možemo doživjeti dva scenarija: prvi je da igra bude očajna interpretacija onoga što smo igrali na konzoli, a drugi je scenarij takav da zaključimo kako je ova igra kao „rođena“ za PC. Upravo u ovu potonju grupu možemo svrstati Days Gone koji je na računala stigao ekskluziva koju smo igrali na PlayStation 4 ili 5 konzoli.
Lov na zombije
Za početak podijelit ćemo koju riječ o samoj igri. Days Gone kada prvi put zaigrate imat će te osjećaj kao da ste već igrali. U redu, nije pošteno reći kao da ste ju već igrali, jer to niste ako nemate PS konzolu, no svakako će vam igra biti intuitivna, poznata. Tomu je tako što Days Gone kombinira sve ono dobro što znamo s brojnih drugih igara i to donosi kroz izvrsnu igrivost, ali i priču. A storija je takva: nalazite se u ulozi Deacona St. Johna, lovca na ucjene i lutalice koji živi izvan naseljenih kampova, u divljini u kojoj ne vrijede zakoni, a koji se vozi svojim motorom po bespućima apokaliptičnog Oregona te svojim oružjem napadate, ili se branite od napada zombija. Naravno, ovo je u kratkim crtama jer igra obiluje i dodatnim istraživačkim elementima gdje jurnjavu motorom zamjenjujemo pomnim detektivskim istraživanjem i skupljanjem raznih stvarčica. Također, pojam 'jurnjavu motorom' u Days Gone treba raditi s oprezom jer motor ovdje troši gorivo, ali i zahtijeva popravke. Kada smo već kod prijevoznog sredstva, valja reći kako je Days Gone od početka zamišljen tako da se u igri vozimo motorom te su kontrole i osjećaj vožnje zaista uvjerljivi. Ovo ističemo jer često u igrama vožnja motorom može biti loše izvedena s nerealnom fizikom. Scenografija igre je fantastična, a otvoreni svijet čini Days Gone jako zanimljivim za višesatno igranje. Horde zombija u Days Gone teško su predvidive i s njima se susrećemo tamo gdje ih najmanje očekujemo. Iako su zombiji spori i ne mogu nas uhvatiti čak ni kada hodamo sporim hodom, horda njih itekako će vas prestrašiti i teško je ne osjetiti paniku jer samo jedan krivi potez znači gotovo sigurnu smrt.
Tipkovnica i miš
Što je igranje na PC-u donijelo za Days Gone? Prije svega – tipkovnicu i miša. O da, iako su ova dva uredska oruđa nekada teško zamisliva za svakodnevno igranje, u igrama kao što je Days Gone (ali i brojni drugi naslovi gdje se zahtijeva neka preciznost), tipkovnica i miš djeluju kao dar s neba. Uvijek se sjetimo igranja GTA San Andreas igre na PS2 konzoli i misija gdje se tražila preciznost. Dok smo neke od takvih misija na PC- u perolako prošli, na konzoli smo gubili dana (pa i tjedne i mjesece). Očita je prednost tipkovnice i miša u nekim situacijama i upravo je to ono što je nedostajalo za Days Gone. Uz poboljšanu grafiku, podršku za 21: 9 ultraširoke monitore, spomenutu kontrolu putem miša i tipkovnice, Days Gone je uzbudljiv i nov naslov za PC igrače unatoč tome što je već nekoliko godina prisutan na konzolama. Što se performansi tiče, Days Gone je odlično optimiziran i kao takav pristupačan šarolikom spektru PC konfiguracija. Igra i na najnižim detaljima izgleda poprilično dobro, a opcija je dovoljno da velika većina igrača pogodi zlatnu sredinu glatkoće izvođenja i grafičke razlučivosti.
Ocjena: 85
Dojam: Ekskluziva s PlayStation konzole koju vrijedi zaigrati unatoč već klišejskoj priči o zombijima i apokalipsi