
Intel i Micron Technology, Inc. predstavili su tehnologiju 3D XPoint, zaštićenu memoriju koja bi mogla preobraziti sve uređaje, aplikacije i servise koji se oslanjaju na brz pristup velikim skupovima podataka
Tehnologija 3D XPoint već je puštena u proizvodnju, a predstavlja revolucionarno postignuće u memorijskoj procesnoj tehnologiji i prvu novu kategoriju memorije od uvođenja NAND flash memorije 1989.
Brzo širenje povezanih uređaja i digitalnih servisa generira vrlo veliku količinu novih podataka. Da bi ti podaci bili korisni, moraju se vrlo brzo pohranjivati i analizirati, što predstavlja izazov za davatelje usluga i graditelje sustava koji pri projektiranju memorije i rješenja za pohranu moraju misliti na odnos cijene, snage i performansi. Tehnologija 3D XPoint spoj je svih prednosti u pogledu performansi, gustoće, snage, zaštićenosti i cijene koje nude memorijske tehnologije danas dostupne na tržištu. Nova je tehnologija do tisuću puta brža i do tisuću puta izdržljivija od NAND memorije te deset puta gušća od klasične memorije.
Poboljšanja performansi podržana tehnologijom 3D XPoint mogla bi poboljšati i rad na računalu te korisnicima omogućiti bržu interakciju s društvenim mrežama i suradnju te imerzivnija igraća okruženja. Činjenica da je riječ o zaštićenoj memoriji čini novu tehnologiju odličnim odabirom i za niz rješenja za pohranu niske latencije jer se podaci ne brišu s isključivanjem uređaja.
Dodatne pojedinosti o tehnologiji 3D XPoint:
- prepletena mrežasta struktura – okomiti vodiči povezuju 128 milijardi gusto posloženih memorijskih ćelija. U svakoj memorijskoj ćeliji pohranjen je samo jedan bit podataka. Takva kompaktna struktura rezultira visokim performansama i iznimno gustim bitovima.
- naslaganost – osim što su raspoređene u gusto prepletenoj mrežastoj strukturi, memorijske ćelije naslagane su u više slojeva. Prva verzija tehnologije omogućuje pohranu 128 Gb po kocki u dva sloja memorije. U budućim generacijama tehnologije može se povećati broj slojeva memorije te tako, uz klasičnu litografsku prilagodbu gustoće, dodatno poboljšati kapacitet sustava.
- selektor – memorijskim se ćelijama pristupa te se u njih zapisuje ili iz njih čita promjenom napona koji se šalje na svaki selektor. Time se uklanja potreba za tranzistorima te istodobno povećava kapacitet i smanjuju troškovi.
- ćelija koja brzo mijenja stanje – zahvaljujući malim dimenzijama ćelije, selektoru koji omogućuje brze promjene, prepletenoj mreži niske latencije i brzom algoritmu zapisivanja, ćelija može mijenjati stanje brže od svih danas dostupnih zaštićenih memorija.
















