Hrvatski Telekom, u suradnji s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, predstavio je rezultate prve godine provedbe programa „Alati za moderno doba“
Cilj ovog programa je istražiti digitalne navike djece i prevenirati rizična ponašanja među osnovnoškolcima i adolescentima. Program se temelji na znanstvenim istraživanjima i primjenjuje strukturirane edukacije u osnovnim školama diljem Hrvatske.
Edukacija i prevencija u 2023./2024. školskoj godini
Program se sastoji od 12 radionica za učenike te edukativnih predavanja za roditelje i nastavnike. Proveden je u 108 škola, a sudjelovalo je preko 2000 učenika. Ovaj preventivni program cilja na sve učenike osnovnih škola i ima za cilj educirati ih o sigurnom i odgovornom ponašanju u digitalnom svijetu.
Istraživanje digitalnih navika i rizika kod djece
Tijekom provedbe programa, provedeno je opsežno istraživanje o digitalnim navikama djece, u kojem je sudjelovala prosječna dobna skupina od 13 godina. Rezultati su pokazali da 40% djece tijekom tjedna koristi društvene mreže više od tri sata dnevno, dok se taj broj vikendom povećava na 62%. Videoigre također igra značajan broj djece, s 30% njih koji ih igraju više od tri sata dnevno vikendom.
Psihosocijalne posljedice i ovisnost o digitalnim tehnologijama
Istraživanje je pokazalo zabrinjavajuće rezultate u vezi s ovisnošću o društvenim mrežama i videoigrama, gdje 1,6% djece pokazuje simptome ovisnosti o društvenim mrežama, a 3% zadovoljava kriterije za ovisnost o videoigrama. Također, oko 7% djece pokazuje ozbiljne simptome tjeskobe, depresije i stresa, što ukazuje na potrebu za daljnjom prevencijom.
Pozitivan učinak programa
Program „Alati za moderno doba“ već pokazuje pozitivne rezultate, posebno kod djece koja su imala rizičnije obrasce ponašanja. Primjetan je pad u pretjeranom korištenju digitalnih tehnologija kod 50% učenika koji su smanjili vrijeme provedeno na društvenim mrežama i videoigrama. Također, program je pomogao smanjiti simptome depresije i ovisnosti o videoigrama.
Program će se nastaviti provoditi i u školskoj godini 2024./2025., uz praćenje dugoročnih trendova u ponašanju djece u digitalnom okruženju kako bi se dodatno unaprijedili edukativni sadržaji i aktivnosti koje doprinose sigurnijem korištenju digitalnih tehnologija.