Huawei

Do 2020. većina kompanija imat će dostupna adekvatna rješenja za umjetnu inteligenciju

Velik interes sudionika potakle su teme poput izgradnje sposobnosti država i operatora za 5G
Velik interes sudionika potakle su teme poput izgradnje sposobnosti država i operatora za 5G
Velik interes sudionika potakle su teme poput izgradnje sposobnosti država i operatora za 5G

U organizaciji PwC Hrvatska i poslovnog tjednika Lider, uz prisustvo brojnih sudionika hrvatske poslovne zajednice, uspješno je održana konferencija digi T.I.M.E., koja predstavlja nastavak prijašnje serije evenata TMT trendova

Ova konferencija svake godine donosi pregled aktualnih globalnih istraživanja provedenih među izvršnim direktorima i predsjednicima kompanija, izravno vezanim uz tehnološke promjene te tako, već početkom godine daje jasne smjernice očekivanih kretanja i trendova u području tehnologije, medija i telekomunikacija ključnih za poslovanje u narednom razdoblju.

Velik interes sudionika potakle su teme poput izgradnje sposobnosti država i operatora za 5G, strategije za dekomoditizaciju telekom tržišta, diversifikacije u nove industrijske vertikale, transformacije B2B područja, izgradnje data ekosistema, kreiranja okvira za stimuliranje infrastrukturnih investicija te digitalizacija radne snage.

Konferencija je već tradicionalno započela uvodnim izlaganjem Dejana Ljuštine, partnera PwC-a u Hrvatskoj i regionalnog lidera za usluge u sektoru tehnologija, medija i telekomunikacija, a ujedno i glavnog nositelja konferencije, koji je tom prilikom istaknuo:

„2019. godinu obilježit će demokratizacija umjetne inteligencije pa očekujemo da će do 2020. većina kompanija imati dostupnost rješenja za umjetnu inteligenciju kroz standardna enterprise rješenja. Kroz AI kompanije očekuju mnogo bolje korisničko iskustvo te rast prihoda, dok je glavni izazov kako u kompaniji pozicionirati umjetnu inteligenciju – npr. kao centre izvrsnosti odnosno ključne točke za upravljanje i analitiku podataka. Posebne pomake očekujemo u zdravstvu, gdje bi upravo umjetna inteligencija mogla značiti velike, ali i nužne promjene. Stoga, svakako treba promatrati i daljnju implementaciju zakonodavnog okvira vezanog uz GDPR, unutar kojeg svjetska praksa pokazuje očekivane pomake. Kompanije sve više postaju tehnološke kompanije, podaci jesu i postaju doista sve, no kako bi ih na pravi način koristile, kompanije moraju početi rizicima koji se tu javljaju aktivno upravljati. Govorimo li o segmentu medija, većina ih je danas digitalna, dok glavnina prihoda u medijima i industriji zabave dolazi upravo iz tog segmenta. Virtualna realnost će biti najbrže rastući segment, uz segment video igara/e-sporta, za što je najbolji primjer Fortnite koji je, podsjetimo, u jednom trenutku imao više od 2 milijuna istovremenih online igrača. Sve ovo donosi promjenu u dinamici, iz pasivnog konzumiranja sadržaja u aktivni, dok smo svi svjesni trendova u ponašanju potrošača pa se danas manje gleda TV, manji je interes za prave, fizičke sportove, dok raste interes za e-sport. Već su uspostavljeni neki značajni poslovni modeli te ih primjenjuju neke od vodećih svjetskih kompanija. Predviđeni rast segmenta e-sporta je cca 20 posto, a naglasak je na social experiance-u pa danas pričamo o platformama, timovima, natjecanjima. Brandovi, dakle, idu prema segmentu e-sporta i tu vide svoj povrat na investicije (ROI), a unutar čega posebno mjesto pripada analizi podataka, koja će doprinijeti unapređenju korisničkog iskustva i time postati superiornije. U segmentu telekoma globalna slika se nije promijenila, no ono što treba istaknuti jest da dioničari nisu prezadovoljni te treba tražiti nove smjerove strateškog razvoja ove industrije koje već vidimo kroz približavanje telekoma drugim sektorima poput npr. energetike. Izgradnja i implemenatacija 5G mreža, koje obećavaju velike brzine i otvaraju potpuno nove prostore, označit će naredno razdoblje, dok se wireless only opcija koju 5G nudi i potrošačima i kompanijama čini iznimno atraktivnom te bi zbog karakteristika 5G i jedni i drugi razmislili o prelasku na ovu novu mrežu“.

Na drugom panelu, čija je tema bila digitalizacija kompanija i institucija i primjena novih tehnologija u praksi, uz naglasak na stvaranju digitalnih zaposlenika i službenika, mišljenja su razmijenili Hrvoje Balen iz Algebre, Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, Bojan Jerbić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu i Tanya Šplajt Brainović direktorica upravljanja ljudskim resursima Addiko Grupe.

Zadnje recenzije

Igrali smo

PARTNERI

A1
Adriatic
AKD
Algebra
Bosch
Huawei
HT
IN2
Infodom
Lenovo
Njuškalo
Telemach
MedicoHome

ISSN: 1846-8675

© 2006. - 2024. CroPC.net

                    

Preporučujemo: cyber_FolksTemplatePlazza

CroPC.net upotrebljava internetske kolačiće (eng. cookies). Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.