Azijska gospodarstva profitiraju od trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine

Prema analizi koju je objavio PwC, učinci početnog kruga carina koje je američka vlada nametnula uvozu iz Kine ranije ove godine počeli su značajno i vidljivo utjecati na globalnu trgovinu
Srpanjsko izdanje PwC-ove publikacije Global Economy Watch naglašava da je u prvom tromjesečju 2019. godine američki uvoz iz Kine pao za oko 15 % na godišnjoj razini. Ovim padom stvorene su prilike za druge regionalne trgovinske partnere, pri čemu je uvoz u SAD iz skupine osam drugih azijskih gospodarstava, Bangladeša, Indije, Indonezije, Malezije, Južne Koreje, Tajvana, Tajlanda i Vijetnama, porastao za više od 16 %.
Mike Jakeman, viši ekonomist u PwC-u UK, kaže: „Gospodarstvo ponekad zaostaje za politikom, ali sada vidimo čvrste gospodarske podatke o utjecaju napetosti između SAD-a i Kine. To je pogodovalo drugim gospodarstvima u regiji: ako se taj trend nastavi, pridonijet će bržem gospodarskom rastu posebice u Vijetnamu, Južnoj Koreji i Tajvanu. Međutim, ako je vaš cilj prvenstveno rješavanje trgovinskih neravnoteža, onda su bilateralne carine nesavršen alat: nadomještanjem uvoza doći će do problema negdje drugdje. Zbog toga što je Vijetnam postao konkurentniji od Kine, trgovinski deficit SAD-a s Vijetnamom iznosio je 13,5 milijardi dolara u prvom tromjesečju, u usporedbi s 9,3 milijarde dolara u istom tromjesečju prije godinu dana.“
Srpanjsko izdanje publikacije Global Economy Watch također procjenjuje zabrinutost zbog rizika od nove globalne recesije, budući da trgovinske napetosti utječu na poslovno raspoloženje i potražnju za izvozom.
U posebnom izvješću o globalnoj energiji, PwC je također utvrdio da svjetsko gospodarstvo u stvaranju gospodarskog rasta puno učinkovitije koristi energiju. Godine 1990. bilo je potrebno oko 181 kg ekvivalenta nafte za ostvarenje 1.000 dolara globalnog BDP-a u smislu pariteta kupovne moći (PPP). U 2015. godini bilo joj je potrebno 123 kilograma, što je poboljšanje učinkovitosti za više od trećine. Smatramo da se ovaj trend treba nastaviti, što znači da bi se do 2040. godine 1.000 dolara BDP-a moglo proizvesti sa 78 kg ekvivalenta nafte. Viša energetska učinkovitost ključna je za ograničavanje klimatskih promjena, istodobno osiguravajući nastavak rasta globalnog gospodarstva i sve većeg prosperiteta svjetskog stanovništva.
U izvješću su prepoznata dva pokretača trenda, i to strukturalne gospodarske promjene i tehnološki napredak. Istražuje se utjecaj obaju pokretača u 20 zemalja u kojima je došlo do najvećeg poboljšanja energetskog intenziteta od 1990. godine.