Dosad su se automobili u pravilu isporučivali kao gotovi proizvodi, no u budućnosti će se pak softver automobila neprekidno unaprjeđivati i proširivati tijekom cijelog uporabnog vijeka
To će vozačima dati prilagođeno digitalno iskustvo vožnje, kao i činiti osnovu za novi poslovni model za proizvođače. Navedeni razvoj tek počinje. Stručnjaci predviđaju da će za nekoliko godina tržište za softver za vozila vrijediti milijarde. Bosch očekuje dvoznamenkasti godišnji rast do 2030. godine. Preustroj organizacije koji Bosch trenutačno planira za jedinice koje se bave softverom za vozila koji ne ovisi o primjeni pod okriljem podružnice ETAS svjedoči toj transformaciji.
Partnerstvo između Boscha i Microsofta koje je započelo u veljači također će se nastaviti u novoj organizaciji ETAS. Cilj je tog partnerstva razviti sveobuhvatnu softversku platformu za besprijekornu povezivost između automobila i oblaka, što će ubrzati i olakšati proizvodnju softvera za vozila tijekom uporabnog vijeka automobila, kao i preuzimanje softvera s oblaka na upravljačke jedinice i računala u vozilima.
Bez obzira na to je li riječ o električnom prilagođavanju sjedala, punjenju vozila, aktiviranju zračnog jastuka ili slušanju radija, softver je već sada ključni dio gotovo svake funkcije suvremenih vozila. Sastoji se od različitih slojeva koji se međusobno nadograđuju. Jedan sloj sastoji se od softverskih modula kojima se proizvođači vozila služe kako bi stvorili individualno iskustvo vožnje: od pogonskih sklopova do sustava infozabave i pomoći vozaču. Po tome se marke (katkad uvelike) razlikuju. Nasuprot tomu, drugi slojevi, kao što je osnovni softver za upravljačke jedinice i ono što se zove posrednički softver, proizvođačima ne nude gotovo nikakve mogućnosti za jedinstvene prodajne prijedloge. Spomenute softverske komponente reguliraju osnovne zadatke koje izvršavaju upravljačke jedinice i računala u vozilu, tj. zadatke koje vozač ne primjećuje. Naprimjer, one upravljaju radom procesora i memorijom i određuju kako upravljačke jedinice komuniciraju međusobno ili s oblakom radi razmjene podataka. Jednom kad se razvije, taj se softver može upotrebljavati na gotovo bilo kojem elektroničkom upravljačkom uređaju, bez obzira na to gdje je instaliran u automobilu i bez obzira na model vozila. Taj je ustroj sličan sustavu pametnih telefona, u kojemu se razne aplikacije koriste središnjim operativnim sustavom.