Lenovo
Featured

U Srcu održan najveći Drupal Meetup Hrvatska

 Ovaj alat u Hrvatskoj postaje sve popularniji

U srijedu, 2. prosinca 2015. u Sveučilišnom računskom centru Sveučilišta u Zagrebu prvi puta smo u suradnji s udrugom Drupal Hrvatska i tvrtkom WEBSOLUTIONS | HR održali do sada najveće okupljanje korisnika Drupala

Drupal je besplatan sustav otvorenog koda za izgradnju i upravljanje web-sadržajem. Koristi se kao platforma za back-end brojnih webova širom svijeta, od manjih blogova sve do korporativnih ili vladinih webova. Ovaj alat u Hrvatskoj postaje sve popularniji. Na druženju je bilo najviše govora o radu u nedavno objavljenoj inačici Drupal 8. Na Drupal Meetupu skupilo se 60 sudionika, developera, webmastera, korisnika alata Drupal, i onih koji će to tek postati, kako bi razmijenili znanja i iskustva te ojačali Drupal zajednicu u Hrvatskoj. Drupal Meetups organiziraju se diljem cijelog svijeta, a ovo je prvo takvo, i najveće do sad u Hrvatskoj, koje smo organizirali u Srcu.

Uvodno je Kristijan Lukačin, (Drupal Hrvatska), predstavio alat Drupal, a nakon njega je Marija Lukačin (tajnica udruge Drupal Hrvatska) govorila o osnivanju i ciljevima udruge Drupal Hrvatska. Napomenula je kako se korisnici Drupala redovito sastaju i razmjenjuju iskustva na druženjima Drupal Meetup i Drupal Camps koji okupljaju lokalne korisnike dok se na konferencijama, od kojih je najpoznatija i najposjećenija DrupalCon sastaju korisnici iz cijelog svijeta. Marija Lukačin, rekla je kako se nada da će se i u Hrvatskoj uskoro održati i prvi Drupal Camp. Na kraju uvodnog dijela programa, Draženko Celjak (Srce) predstavio je Dabar (Digitalni akademski arhivi i repozitoriji), koji je izgrađen na temelju digitalnog repozitorija otvorenog koda Islandora koji Drupal koristi kao sučelje za pristup.

Drugi dio događanja bio je posvećen stručnim aktualnostima, te je tako Dalibor Stojaković (WEBSOLUTIONS | HR) govorio o uređivanju tema u Drupalu 8 pomoću Twiga koji je implementiran u najnovijoj verziji Drupala kako bi se olakšalo „temiranje“, a Antonio Grabić (WEBSOLUTIONS | HR) o pisanju modula za Drupal 8, što je vrlo korisno za sve koji žele početi koristiti najnoviju verziju Drupala. Alat Drupal se u Srcu već koristi u sklopu usluge Digitalni akademski arhivi i repozitoriji Dabar, a zbog uniformiranja korištenih alata i olakšavanja podrške, u Srcu je Drupal postao standardni sustav za upravljanje web-sadržajem za veliki broj drugih projekata. Meetup je stoga prilika i za developere Srca i za one drugih tvrtki, i akademskih i komercijalnih, ili freelance pojedince da se upoznaju i na događanjima ovog tipa podijele iskustva i znanja. Srce je prijatelj otvorenih sustava još od početka devedesetih godina i podržava inicijative za korištenje platformi otvorenog koda pa je ovo još jedna prilika kojom se akademskoj i istraživačkoj zajednici predstavlja koristan i besplatan alat.

Zadnje recenzije

Igrali smo

PARTNERI

A1
Adriatic
AKD
Algebra
Bosch
Garmin
Huawei
HT
IN2
Kompare
Lenovo
Telemach
Njuškalo

ISSN: 1846-8675

© 2006. - 2026. CroPC.net

                    

Preporučujemo: cyber_FolksTemplatePlazza

CroPC.net upotrebljava internetske kolačiće (eng. cookies). Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.