Xgimi, jedan od tržišnih lidera kada govorimo o projektorima za kućnu upotrebu, nedavno je proširio ponudu svojih prijenosnih modela novim MoGo 2 Pro, a koji nam je stigao na test
Projektori su posljednjih godina doživjeli pravu ekspanziju i postali jedan od poželjnih komada opreme kojeg sve veći broj korisnika želi imati u svome vlasništvu. Iako projektori nisu novost, sve donedavno njihovo posjedovanje i korištenje bila je prava gnjavaža. Projektor je bio tek jedna komponenta cijelog sustava, a bilo je neophodno imati još izvor sadržaja (najčešće računalo), ozvučenje, stalak, platno. Napretkom tehnologije stvari su postale kud i kamo jednostavnije, pa su tako danas projektori samostalni uređaji, poput televizora, spremni odmah za korištenje.
Kada gledamo kućnu primjenu, uglavnom imamo projektore kratkog dometa, popularno zvane i laserske televizore, te klasične projektore dalekog dometa. Dok prvi mogu biti odmaknuti od zida ili platna svega nekoliko desetaka centimetara i projicirati golemu sliku, drugi pak trebaju veću udaljenost od zida ili platna. Kod ovih potonjih još imamo i posebnu kategoriju ultra prijenosnih modela koji osim što su maleni, mogu raditi i na baterije. Upravo takav je i Xgimi MoGo 2 Pro.
Prepoznatljivi dizajn
MoGo 2 Pro najnoviji je prijenosni projektor u gami Xgimija. Poprilično sigurno možemo reći da nitko ne nudi toliko široku paletu prijenosnih projektora kakvu nudi Xgimi. U ovome trenutku čak je šest modela dostupno korisnicima. Svi modeli imaju prepoznatljiv izgled u obliku tornja. Kvaliteta izrade je na vrhunskom nivou i zamjerku u tom pogledu teško je naći. U paketu, pored samog projektora, stiže i USB-C punjač te daljinski upravljač. Iako neki modeli imaju ugrađenu internu bateriju, Xgimi je kod modela MoGo 2 Pro zamislio korištenje eksternog powerbanka. Ako planirate MoGo 2 Pro koristiti baš u pravom smislu potpuno prijenosnog projektora, svakako si računajte i taj detalj.
U pogledu dimenzija projektor mjeri svega 161 × 119 × 108 mm, a teži tek nešto više od kilograma. Svi konektori su na poleđini, a tu pored spomenutog USB-C za napajanje još jedan USB i HDMI ulaz, te 3,5-milimetarski audio izlaz. Postavljanje projektora je gotovo u nekoliko minuta ako nećemo koristiti neki od vanjskih izvora. Dovoljno je samo imati slobodan zid ili platno na koje ćemo projicirati sliku, te priključiti projektor na punjač. Za sve ostalo projektor će se pobrinuti sam zahvaljujući automatskom fokusu, automatskom okomitom i vodoravnom trapezoidnom izobličenju i automatskom izbjegavanju prepreka. Za ove prilagodbe Xgimi MoGo 2 Pro koristi digitalni zoom, a u svakom scenariju, projektor se izvrsno snašao.
Kokice i film
Xgimi MoGo 2 Pro pokreće Android TV 11, a prilikom postavljanja projektor na Internet povezujemo s pomoću bežične mreže. Android TV nam donosi sve danas dostupne streaming aplikacije, pa vam sadržaja za gledanje zasigurno neće nedostajati. Jedna od zanimljivosti je da Netflix nije moguće instalirati izravno, nego se za to koristi obilazni put s pomoću druge aplikacije. Za ovu radnju stižu čak i zasebne upute uz projektor. HDMI ulaz možete iskoristiti za povezivanje nekog vanjskog izvora, poput računala ili igraće konzole. Xgimi MoGo 2 Pro nudi četiri predefinirana načina prikaza slike Vivid, Cinema, Bright, Performance, te Custom za ručnu prilagodbu.
U svakom od načina projektor se dobro snalazi, a svaki način rada prilagođen je određenom scenariju. Tehnički gledano, projektor se temelji oko DLP čipa i očekivano koristi LED kao izvor svjetla. Slika se projicira u Full HD formatu (1.920 x 1.080 piksela), dok HDMI ulaz može primati i 4K rezoluciju. Svjetlina je ograničena na 400 ISO lumena, no prevedeno na češće viđane ANSI lumene ovdje govorimo o brojci od 310 ANSI lumena. U praksi, ova svjetlina bit će vam prihvatljiva u mračim prostorijama, dok pri dnevnom svjetlu osjetan je gubitak boje i kontrasta. Što se tiče dijagonale, projektor je sposoban za projekcije do 100 inča, međutim mislimo da je nekih 75 inča najbolja brojka u kojoj se Xgimi MoGo 2 Pro snalazi. Zvuk je solidan, s jasnim visokim i solidnim srednjim tonovima, a iznenađuje i prisutnost niskih tonova. Za zvuk su zadužena dva zvučnika, svaki snage 8 W. Cijena od oko 500 eura čini se opravdanom za ono što MoGo 2 Pro nudi, pa ako ste u potrazi za projektorom kojeg možete nositi bilo gdje (uz uvjet kupnje dodatnog powerbanka za punu mobilnost), ovo je model koji svakako valjda uzeti u obzir.