Iako u rukama često imamo pametne telefone iz samog vrha ponude, ponekad nam uleti i neki ulazni, možemo reći bazni model. Jedan od takvih, ali baš baznih modela je MeanIT X3
Našu brzu recenziju na MeanIT X3 krenut ćemo od cijene. Ona za ovaj telefon iznosi niti čitavih 700 kuna (preciznije 699 kuna). U vremenu kada nam je pun tank goriva više cijene od ovog pametnog telefona, s pravom se čovjek može zapitati što će dobiti. U najkraćem – osnovni pametni telefon.
Bogato pakiranje
Iako MeanIT X3 možemo opisati kao osnovni pametni telefon, pakiranje je ipak van osnova. Naime, dok su punjači sve češće rijetkost u pakiranju, ovdje pored njega i naravno kabela, stiže i silikonska maska. Naravno, tu je i papirologija i to je to što nalazimo u kompaktnom pakiranju. Telefon je izrađen od plastike, a pod prstima, iako naravno očekivano nije zadnji krik kvalitete, nije niti toliko loš. Tim više što je u paketu maska koju ćemo ionako postaviti na telefon. Prednjom stranom dominira 5,5-inčni zaslon rezolucije od tek 960 x 480 točaka i omjera 18:9, te je osjetljiv na istovremeni dodir u tek 2 točke. Ovakav zaslon je poput povratka u prošlost, no začudo, prikaz na njemu nije loš. Još jedan relikt prošlosti je stražnja strana koja se može skinuti, a ispod nje ćete vidjeti tri utora – 2x nanoSIM i 1x microSD, a tu je i baterija koja se može izvaditi. Ovo zaista dugo nismo vidjeli, no svakako je praktično, barem u pogledu zamijene baterije. Ono što nas je posebno zaintrigiralo još na poleđini su kamere.
Lažne kamere
Naime, kao što danas moderni automobili imaju imitacije ispušnih cijevi, MeanIT X3 ima imitacije kamera! I dok je prije nekoliko godina bilo sasvim normalno imati telefon s jednom kamerom, današnji imperativ je imati ih na poleđini barem dvije ili tri, ako ne i više. Kako bi telefon odao taj dojam, MeanIT X3 tako ima jednu kameru od 5 MP i jednu LED bljeskalicu, a druge dvije kamere su – lažne. Kamera je dosta dobra, nešto je osjetljivija na svijetle elemente i jake kontraste, a pri dobrom osvjetljenju fotke će poslužiti svrsi. Prednja kamera je od 2MP, podržava prepoznavanje i uljepšavanje lica, čak funkcionira i otključavanje uređaja prepoznavanjem lica (Face Unlock). Kada govorimo o procesoru, grafici te radnoj i internoj memoriji ona je praktički identična onoj koja se nalazi u MeanIT Tablet X25, tabletu koji smo nedavno imali prilike testirati. Samo ćemo vas podsjetiti kako MeanIT X3 smartfon radi na osnovnom 4-jezgrenom Spreadtrum SC7731E procesoru na 1,3 GHz (4x ARM Cortex-A7 jezgre) proizvedenom u 28-nanometarskoj tehnologiji davne 2015. godine. Procesor ima integriranu ARM Mali-T820 MP1 grafiku, a društvo mu pravi tek 2 GB radne memorije i 16 GB memorije za pohranu. Slično kao i kod ranije spomenutog tablet uređaja, i na ovaj pametni telefon je instalirana “olakšana” inačica operativnog sustava. Konkretno se radi o Android 11 Go Edition, a koji ima Go aplikacije (Google Go, Maps Go) koje su namijenjene za rad na hardverski skromnijim uređajima. Za kraj kome ovaj telefon treba? Tech entuzijasti će odmah reći nikome, no ako malo bolje razmislimo, mogu ga odabrati svi oni koji su zaista ne zahtjevni korisnici, ili oni kojima treba drugi ili treći telefon kojeg će koristiti tek za pozive i poruke. Iako je takvih korisnika malo, i dalje ih ima, a zbog njih i postoje ovakvi pametni telefoni.