U ruke nam je konačno stigao Xiaomi 11T, iako uvjetno slabiji od Pro modela na testu se pokazao izuzetno moćan, a u konačnici zbog toga bi upravo Pro model mogao biti u problemu
Sjećate li se pojma flagship killer? U neka ranija vremena ovaj smo pojam često vezali uz manje popularne pametne telefone koji su svojim mogućnostima bili u stanju parirati, pa i nadmašiti dobro poznatu i razvikanu elitu. Danas taj pojam srećemo puno rjeđe, jer jednostavno stvari su se promijenile. Nekih igrača na tržištu mobitela više nema, a neki prvotni flagship killeri postali su sada u pravom smislu (čitaj: po cijeni) flagship modeli, kakve uostalom nudi i konkurencija. No, pomalo iz naftalina izvukli smo pojam flagship killer i dodali ga na Xiaomi 11T. Naime, ovaj je telefon toliko moćan i prava prijetnja za flagship modele da je prvo eliminirao top model iz vlastite kuće - Xiaomi 11T Pro.
Top mobitel po top cijeni
Već dugo vremena nismo u rukama imali telefon za koji bismo rekli da je flagship killer. Kako smo u uvodu i naveli, nekoliko je uvjeta koje jedan mobitel mora zadovoljiti, a kako bi ga se nazvalo flagship killerom. Prvi su uvjet dakako performanse i mogućnosti. Do njih ćemo doći nešto kasnije, no odmah na početku reći ćemo vam kako nas je Xiaomi 11T više no ugodno iznenadio. Drugi uvjet je dakako cijena. I performanse i mogućnosti padaju u vodu ako mobitel nije cjenovno atraktivan jer u tom slučaju možemo imati „samo“ flagship, ali ne i 'killer'. Na sreću korisnika, Xiaomi 11T dolazi s cijenom od oko 3.800 kuna (cca 500 eura) što je neka gornja granica za one koji žele vrhunski telefon po fer cijeni. Iako bismo bez upitnika u naslovu stavili flagship killer, na svakome od vas ćemo ostaviti sud o tome je li ova cijena dovoljno popularna za nositi tu titulu. Naš stav je jasan – je. Naime, današnji top modeli s lakoćom prelaze cifre od 1.000 eura, stoga je cijena u pola povoljnija dostojna titule flagship killer. Inače, ovaj cjenovni razred popularno danas nosi naziv premium mid-range, a predstavlja telefone koji su tik do flagship klase. Bar je tako kod većine, jer po onome što Xiaomi 11T nudi, njemu tek pokoja sitnica nedostaje kako bi iz izazivača, postao punokrvni top model. U pogledu svog nauma da parira najboljima, Xiaomi 11T dolazi i s privlačnim izgledom. Staklo poslovično nalazimo straga na kojem se nalazi i modul fotoaparata, dok ono sprijeda skriva zaslon uz Corning Gorilla Glass Victus zaštitu. Telefon je uz to otporan na vodu i prašinu. Na donjem bridu su USB-C, glavni mikrofon te ladica za dvije nano SIM kartice. Lijevi bok uređaja je čist, a na desnom uz gumb kontrole glasnoće nalazi se i čitač otisaka implementiran u tipku za uključivanje. Nikad prežaljeni 3,5-mm audio nema. Zaslon je identičan kao na Pro modelu, a riječ je o vrlo lijepom AMOLED panelu u FHD+ rezoluciji na dijagonali 6,67″. sa 120Hz osvježenjem.
Moćan Dimensity
Kako je 11T prvo krenuo se obračunati s modelom iz iste kuće (11T Pro) pokazuju i foto mogućnosti. Naime, 11T praktički identično iskustvo fotografiranja i snimanja kakvo nudi i 11T Pro. Jedina bitna razlika je što Pro snima 8K video, a ovaj može u maksimalnih 4K 60fps. Glavnu riječ opet ima 108MP širokokutna kamera doduše bez OIS-a, a uz nju ima i 8MP ultra-široku te 5MP makro senzor. Prednjom selfie kamerom koja broji 16 MP okidaju se solidni portrete sa zamućenom pozadinom te 1080p video. Fotografske mogućnosti ovog telefona su na nivou najboljih te općenito Xiaomi 11T bi u tome trebao zadovoljiti sve. Naša najveća zabrinutost u pogledu ovog telefona išla je u smjeru performansi. Ispod poklopca krije se 6nm Dimensity 1200 5G s Mali-G77 MC9 grafikom i 8GB RAM-a sa 128GB memorije na raspolaganju. Memorijske kartice ne prihvaća kao ni Pro model. U praksi, 11T jednako je brz kao i Pro model, a što god stavili pred telefon (igre, aplikacije, pozadinske procese, itd.) sve se odvijalo brzo i bez i najmanjeg znaka umaranja. Baterija kapaciteta čak 5.000 mAh nudi autonomiju od preko jednog dana (na testu do čak dva) što je pravo osvježenje. Jednako ugodno iznenađuje i punjač koji dolazi u kutiji (za razliku od brojnih telefona danas) i koji telefon puni snagom od 66W do 100% za oko 35 minuta! Šlag na kraju je podrška za 5G, a iako se to podrazumijeva tu je i Wi-Fi 6, dok je ostatak ponude više-manje standardan. Neke mane ipak postoje. Pored nedostatka OIS-a, tu je i izostanak bežičnog punjenja. Nekima će možda zasmetati i veličina – 11T je sa svojom dijagonalom od gotovo 6,7 inča zaista golem. No, svi plusevi ovog telefona ipak su u debeloj prednosti te mu stoga dajemo naše preporuke.