Nadogradnja radne memorije jedan je od najlakših načina za osjetnije podizanje performansi, bilo stolnih, bilo prijenosnih računala
Sjećate li se vremena kada ste uz 256 ili 512 MB radne memorije mogli gotovo munjevito izvršavati zadatke na računalu? Da, sjećamo se toga s nostalgijom, kao i prve kupnje dodatne pločice RAM-a (od 256 MB po cijeni od gotovo tisuću kuna). Da, to je vrijeme bilo prije kakvih gotovo 20 godina, a od onda do danas memorijski zahtjevi računala strahovito su porasli. Osim nevjerojatnog povećanja performansi samih računala, tomu je tako ponajprije zbog količine zadataka i njihove kompleksnosti, a koje stavljamo pred računala. Iako danas često viđamo računala s 4 GB radne memorije, ipak za iole napredan rad minimumom možemo smatrati 8 GB, dok će se oni uistinu napredni korisnici zadovoljiti se tek sa 16 ili 32 GB radne memorije. I dok ćemo bilo koju drugu komponentu (osim eventualno diska) na prijenosnom računalu teško zamijeniti, radnu memoriju još je uvijek lako nadograditi, odnosno izmijeniti na većini prijenosnika.
IRDM
Prije nadogradnje radne memorije potrebno je utvrditi koju uopće radnu memoriju imate u svome prijenosnike. Ovo možete saznati bilo kojim alatom za dijagnostiku računala. U našem slučaju testni prijenosnik stigao je opremljen s DDR4 radnom memorijom brzine 2133 MHz i kapaciteta 8 GB. Također, saznali smo da prijenosnik ima dva SODIMM utora i podržava maksimalnih 32 GB radne memorije. Osim količine memorije, bitnu ulogu danas igra i njena brzina, kao i proizvođač koji ju proizvodi. Naime, brzina memorije uvelike doprinosi boljim performansama, a DDR4 memorije starta od 2133 MHz na više. Većina računala pružit će podršku do 2666 MHz, no valja znati da s porastom frekvencije, raste i cijena. Stoga, dvoumite li se između većeg kapaciteta ili višeg takta, uvijek je pametnije odabrati veći kapacitet, a kada financije dozvoljavaju oboje. U našem slučaju testirani IRDM DDR4 SODIMM moduli stigli su u kapacitetu od 16 GB i taktu 2133 MHz te uz odlične latencije 14-14-14. IRDM je brand tvrtke GOODRAM. Ovaj poljski proizvođač memorijskih modula, diskova, memorijskih kartica i drugih sličnih proizvoda već se dobrano etablirao kao kvalitetan proizvođač, a to dokazuje i doživotna garancija na proizvode.
Skok u performansama
Upravo doživotna garancija daje vam jamstva kako ste kupovinom IRDM DDR4 SODIMM radne memorije riješili se brige oko savjeta za kupovinu kvalitetne memorije. Ako se pitate zašto je to bitno, najbolje će vam objasniti oni koji su kupovinom loše memorije izloženi gotovo svakodnevnim „plavim zaslonim smrti“ zbog grešaka u radu. IRDM DDR4 memorija stiže upakirana u prozirnoj plastičnoj kutiji, a sami moduli obloženi su atraktivnim zaštitnim plaštom. Ovaj metalni plašt služi za bolje hlađenje memorijskih modula, a uz to podiže i atraktivnost. Ova memorije nominalno je namijenjena gamerima, no naravno i ako niste igrač, vrhunska memorije je uvijek dobrodošla. Ugradnja u prijenosno računalo (u našem slučaju Lenovo Legion Y530) je perolaka. Stari RAM van, dva nova unutra i spremni smo. Performanse na oko nisu odmah uočljive jer i prethodnih 8 GB radne memorije bilo je DDR4 na 2133 Mhz, no čim se pokrene više aplikacija, a danas je to već i više tabova u pregledniku, do izražaja dolazi mamutskih 32 GB radne memorije. Imate li računalo koje koristi dijeljenu memoriju za grafiku tada će više memorije, a posebno njena brzina dati još i veći utisak. Cijena jednog memorijskog modula na internetu iznosi oko 1.100 kuna, što je za kit od dva komada 2.200 kuna. Iako se možda čini puno za jednu nadogradnju prijenosnika, rast u performansama, kao i stabilnost u radu opravdat će ulaganje svih koji teže boljim performansama.