Testirali smo vodeno hlađenje za računalo koje osim izvrsnih performansi, doprinosi i nevjerojatno tihom radu
Vodena hlađenja u svijetu automobila već su dugi niz desetljeća gotovo standard. Među onima manje upućenima možda će se pojaviti i upitnika kada kažemo da su neki od automobila davno prije imali zrakom hlađene motore kod kojih nije bilo brige za rashladnu tekućinu. No, s razvojem tehnologije zračna hlađenja zamijenila su daleko efikasnija, tiša i pouzdanija – vodena. Čini se da ovakav trend polako zahvaća i računalnu industriju, pa iako su zrakom hlađena računala i dalje primati, polako, ali sigurno, vodena hlađenja preuzimaju ulogu.
Cooler Master kao predvodnik
U početku, vodena hlađenja za računala bila su komplicirani setovi cijevi, radijatora i pumpi za čiju smo ugradnju trebali, osim vještine, i podosta znanja. Jasno, kako se prvi mačići bacaju u vodu, tako su i prva vodena hlađenja bila tek uvod u današnju ponudu koja je odmah iz kutije spremna za rad. U ruke nam je tako stigao Nepton 240M. Jedno od najboljih vodenih hlađenja na tržištu koje potpisuje Cooler Master – tvrtka koja se već nebrojeno puta dokazala i pokazala kao lider računalne opreme. Nepton 240M dolazi u kutiji gdje je spretno upakiran tako da otvaranjem bude odmah spreman za rad. Set se sastoji od radijatora, odnosno disipatora topline, dvaju naprednih ventilatora te bakrenog bloka u kojem se nalazi i vodena puma. Cijeli je set odmah postavljen, a svi dijelovi sustava povezani, napunjeni rashladnom tekućinom i spremni za rad. Radijator je predviđeno postaviti na gornju stranu kućišta, koje naravno mora biti predviđeno za ugradnju vodenog hlađenja, a takva su gotovo svako malo bolje i kvalitetnije kućište. S donje se strane radijatora postavljaju ventilatori koji će u slučaju potrebe povećati protočnost zraka i na taj način optimalno držati temperaturu tekućine, odnosno procesora računala.
Sve za jedan
Nepton 240M ističe se i po tomu što je kompatibilan za gotovo sve tipove današnjih modernih računalnih procesora. Bez obzira jeli riječ o Intelovim ili AMD-ovim procesorima, bojazni oko gradnje vrlo vjerojatno neće biti. Pametnim inženjerskim potezima omogućena je ugradnja na razne tipove procesora i matičnih ploča čime se uvelike povećala kompatibilnost sustava. O pedantnosti Cooler Masera pri kreiranju ovog sustava svjedoči i bogati paket dodatnih vijaka i gumenih brtvi koji će omogućiti ugradnju dodatnih ventilatora kao i anulirati svaku moguću eventualnu vibraciju i buku koja može nastati. Nakon puštanja u pogon, odmah smo znali da će ovaj sustav cijeniti svi profesionalci i računalni entuzijasti, pa posebice oni koji žele apsolutno tiho računalo. Pri normalnom radu razina buka kretati će se od 10 do 20 decibela, što je ekvivalentno disanju ili vrlo tihom šaptanju. Zaista je fantastičan osjećaj znati da radite na računalu, a gotovo uopće ne čuti njegov rad i buku koju inače proizvodi.
Visoke performanse
Nakon uspješne ugradnje, odmjerili smo snage novog Nepton 240M i napravili pravo testiranje. Rezultati su baš onakvi kakvima smo se i nadali – odlični! Naime, kako nam je i sam Cooler Master obećavao, rezultati su za 100% bolji od tvorničkog hlađenja s ventilatorom. Konkretno, dok je naš Intel i7 pri 100% opterećenja na tvorničkom hlađenju prelazi 81 stupanj Celzijev, uz Nepton 240M ova se temperatura zaustavila na kakvih 43 stupnja. Dakako razina buke, iako nismo mjerili, značajno je manja. Suma ovog testa – tražite li najbolje hlađenje za vaš PC – dalje od Nepton 240M nije potrebno gledati. Naše preporuke.