Testirali smo trenutno najmoćniji usmjerivač iz D-Linka namijenjen kućnim korisnicima, koji za više no razumnu cijenu donosi ozbiljne performanse za kućni Wi-Fi
Imati Wi-Fi u kući danas se podrazumijeva jednako kao i imati primjerice električnu energiju, vodu ili druge neophodne, a danas sasvim normalne stvari u jednom domu. Osobno, nisam siguran jesam li u zadnjih 10-ak godina bio kod bilo koga tko nema internetski priključak u svome domu, a s njime i postavljenu Wi-Fi mrežu. Iako sam osobno još od prvog ADSL priključka (prije kakvih 20-ak godina) uvijek imao zaseban usmjerivač za Wi-Fi, danas je ta praksa postala gotovo neophodna za svakog iole ozbiljnog korisnika. Modemi, odnosno usmjerivači koje uobičajeno dobivamo od svog telekoma često nudi tek bazične mogućnosti, a u danas opće povezanom domu takav usmjerivač često će biti na rubu svojih mogućnosti koje će često biti frustrirajuće, kako za vas, tako i za sve ukućane. Pametni uređaji, koji su danas gotovo svi, od usisavača, perilica, sušilica, hladnjaka, pa do televizora, računala i pametnih telefona, a da ne pričamo možda o IoT uređajima poput raznih senzora po kući i kamera za video nadzor, jednostavno biti će previše za uobičajeni usmjerivač/modem kojeg dobivamo od telekoma. Stoga, kupovina kvalitetnog usmjerivača kojeg ćemo povezati na modem telekome čini se itekako razuman potez. Jedan od možda i najboljih best buy primjera stigao nam je test.
Puno za malo
D-Link iza naziva EAGLE PRO AI AX3200 Smart Router R32 krije svoje trenutno najmoćniji usmjerivač namijenjen kućnim korisnicima. Iako je najmoćniji u njihovoj ponudi, cijena mu je itekako primamljiva i iznosi kakvih 90 eura. Ovo je iznos kojeg će svako s lakoćom potrošiti ako će za uzvrat dobiti kvalitetan Wi-Fi po kući ili stanu, odnosno općenito kvalitetnu mrežu. Kako mu i ime govori, ovaj router dio je nove EAGLE PRO AI serije uređaja koja je opremljena AI mogućnosti, a o kojima ćemo nešto kasnije. AX3200 sugerira podršku za Wi-Fi 6 uz maksimalnu propusnost od visokih 3.200 Mbit/s. Što se tiče izgleda, R32 će te s lakoćom moći staviti na vidljivo mjesto jer uređaj izgleda baš nekako 'kućno'. Odabir bijele i teal (nježne zeleno-plave) boje odmak je od standardno crnih usmjerivača, koji još k tome znaju biti nakrcani raznim ledicama. Ovdje su tek četiri lampice koje, ako želite, možete i isključiti. R32 kompaktnih je dimenzija, a s gornje i donje strane puno je perforacija koje služe za efikasno hlađenje. Svi priključi, a koje čine četiri LAN porta i jedan WAN smješteni su straga, a četiri pomične antene nalaze se raspoređene na oba boka i stražnjoj strani. Ethernet portovi su gigabitni, jednako kao i WAN port, što će za sve biti više no dovoljno. R32 nudi propusnost od 2.400 Mbps na 5 GHz te 800 Mbps na 2.4 GHz. Veliki benefit je MU-MIMO podrška te istovremeno opsluživanje velikog broja klijenata kroz četiri istovremena streama koji su optimizirani kroz napredno OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) multipleksiranje. OFDMA svaki bežični kanal dijeli na mnogo manjih “potkanala”, kako bismo unutar svakog kanala mogli ugurati veći broj klijenata (bežično spojenih uređaja) i osigurati da oni istodobno komuniciraju s routerom odnosno access pointom. Nadalje, gustoća modulacije je 1024-QAM, a svemu navedeno valja dodati i D-Linkovu Smart Beam tehnologiju koja će snagu Wi-Fi signala usmjeriti na povezane uređaje. Kao šlag na svemu su i AI mogućnosti kojima je R32 opremljen, a koje redom čine: AI Assistant, AI Mesh Optimiser, AI Parental Control, AI Traffic Optimiser i AI Wi-Fi Optimiser.
Odlične performanse
Postavljanje usmjernika omogućeno je kroz web sučelje, ali i kroz aplikaciju za pametne telefone. Mi smo se odlučili za aplikaciju, ali u suštini oba načina su jednostavna i svode se na nekoliko jednostavnih odabira kako uređaj planiramo koristiti (kao usmjernik, pristupnu točku, kao dio mesh sustava). Kroz par minuta uređaj je postavljen i spreman. Zanimljivo da routeru kroz aplikaciju i D-Link Colud uslugu možemo pristupiti i udaljeno s bilo koje lokacije, te obavljati nadzor i vršiti promijene. Svi ranije navedeni AI alati i tehnologije u službi su boljeg korisničkog iskustva, pa će tako umjetna inteligencija prepoznati kojem uređaju dati prioritet, primjerice u slučaju video streaminga gdje će AI uredno prepoznati da treba dati prednosti uređaju na kojem se to odvija. Nadalje, kako je R32 kompatibilan za umrežavanje u mesh, i tu će AI uplesti svoje „prste“ pružajući najbolju optimizaciju Wi-Fi mreže. AI će se pobrinuti i kod odabira 5 ili 2,4 Ghz pojasa, odnosno povezivanja uređaja na Wi-Fi 6 ili na neki od drugih standarda, pa pri korištenju R32 routera nije neuobičajeno vidjeti neometan prelazak s jedne mreže na drugu, ovisno o prilikama. AI je prisutan i u roditeljskom nadzoru, a pored AI-ja i samostalno možete kreirati do 12 profila s raznim filterima kojima ćete zaštiti svoje najmilije. U Wi-Fi praksi D-Link EAGLE PRO AI AX3200 Smart Router R32 pokazao nam je zavidne rezultate. Čak i uz povezano gotovo 30 klijenata performanse nisu opadale, a pokrivenost mrežom osjetno je veća od ranijih routera koje smo koristili. S obzirom na cijenu od 90 eura, teško je poželjeti nešto više, pa ako želite uživati u odličnoj mreži – naše tople preporuke za R32 su tu.