Organizacije iz područja prehrambene industrije pred velikim su izazovom na koji način osigurati usklađenost svog rada prema opsežnoj nacionalnoj i EU zakonskoj regulativi te standardima u područjima sigurnosti hrane (CODEX Alimentarius, HACCP, ISO 22000…)
Tvrtka InfoDom d.o.o. iz Zagreba, ugovorila je dodjelu bespovratnih sredstava za projekt Razvoj inovativnog proizvoda za samoprocjenu regulatorne usklađenosti, procjenu zrelosti i kontroling za područje održive proizvodnje i prerade hrane – GRC FOOD e-Controller, koji se financira iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskom razdoblju 2014. - 2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.492.732,20 kuna, od čega su bespovratna sredstva 785.655,72 kune. Projekt je započeo s provedbom 18. prosinca 2016., a završava 18. prosinca 2017. godine.
Subjekti u poslovanju s hranom u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije u okviru svojih objekata obvezni su osigurati da hrana životinjskog i neživotinjskog porijekla udovoljava zahtjevima propisa o hrani relevantnih za njihovu djelatnost. Obzirom da regulatorna obveza proizlazi iz velikog broja zakona i provedbenih pravilnika koji se često mijenjaju, veliki je izazov za poduzeća na koji način osigurati praćenje zakonodavstva i na koji način agilno osigurati sukladnost njihovog poslovanja u skladu s propisima. U većim poduzećima organiziraju se pravne službe te službe internih kontrola koje prate regulatornu usklađenost poslovanja (compliance), što predstavlja povećanje troškova za samu organizaciju, dok u manjim i srednjim poduzećima takvih internih sustava kontrole nema ili su nedovoljno razvijene. Također, često se interni procesi kontrole i upravljanja rizicima (skr. GRC – Governance, Risk, Compliance) unutar organizacija vode nestrukturirano i ad-hoc te su slabo digitalizirani.
Vodeći se tim problemima, tvrtka InfoDom d.o.o. putem EU fondova razvila je softversko rješenje namijenjeno organizacijama u poslovanju s hranom kako bi svoje GRC procese vodile na uređen, strukturiran i digitaliziran način. To se prvenstveno ostvaruje kroz primjenu metoda i alata za samoprocjenu regulatorne usklađenosti i mjerenja zrelosti GRC funkcija unutar organizacije, za područje održive proizvodnje i prerade hrane. Osim sustava kontrolinga, projekt je obuhvatio i izgradnju javnog web portala, koji je za područje hrane i sigurnosti hrane po principu one-stop-shop objedinio sve propise, kodekse, tehničke standarde, zahtjeve regulatornih agencija i pravila zaštite potrošača na jednom mjestu. GRC portal ergonomičan je i brzo pretraživ s velikim brojem aktualnih sadržaja iz domene. Od posebne važnosti za organizacije jest mogućnost procjene zrelosti, uz konkretne preporuke za poboljšanje funkcija kontrolinga.