Lenovo
Featured

Istraživanje otkriva: Europljani stariji od 50 sve više žele pokrenuti vlastiti biznis

Novo međunarodno istraživanje provedeno u sklopu CHANCE projekt pokazuje da među Europljanima starijima od 50 godina postoji snažan interes za pokretanje vlastitog poslovanja

Rezultati ukazuju i na prilike, ali i na prepreke s kojima se iskusni profesionalci susreću kada razmatraju poduzetništvo u kasnijoj fazi života.

Unatoč velikom interesu, istraživanje otkriva i značajne prepreke

Projekt, sufinanciran kroz Erasmus+ program, usmjeren je na razvoj vještina potrebnih za pokretanje biznisa ili promjenu karijere nakon 50. godine. Okuplja šest partnerskih organizacija iz pet europskih zemalja, uključujući Sveučilište Algebra Bernays, a cilj mu je razviti masovni online tečaj (MOOC) prilagođen ovoj dobnoj skupini.

Istraživanje provedeno tijekom 2025. godine obuhvatilo je više od 600 ispitanika, a rezultati pokazuju kako mnogi sudionici aktivno razmišljaju o tome kako svoje dugogodišnje iskustvo pretvoriti u nove poslovne prilike. Posebno se ističe intrinzična motivacija – osobno ispunjenje vodeći je razlog za pokretanje poslovanja u svim analiziranim zemljama.

Uz to, želja za većom neovisnošću i fleksibilnošću jedan je od ključnih pokretača, dok mnogi ispitanici ističu i potrebu da ostanu aktivni te prenesu svoje znanje i iskustvo. Financijski razlozi također igraju važnu ulogu, osobito kao dodatni izvor prihoda ili alternativa tradicionalnom zaposlenju.

Zanimljivo je da velik broj ispitanika ima visoko obrazovanje, često na razini magisterija, pa ne čudi da su najčešći poslovni planovi usmjereni na savjetovanje, coaching, digitalne usluge, e-trgovinu te kreativne i obrtničke djelatnosti.

Unatoč velikom interesu, istraživanje otkriva i značajne prepreke. Među najčešćima su birokracija i složeni administrativni procesi, nedostatak pristupa financiranju te manjak profesionalnih mreža podrške. U pojedinim zemljama dodatni izazov predstavlja i nedostatak digitalnih vještina, dok dio ispitanika navodi i strah od neuspjeha.

Rezultati jasno ukazuju na potrebu za dodatnim obrazovanjem, posebno u područjima marketinga, poslovnog planiranja, financijskog upravljanja i pravnih aspekata poslovanja. Ispitanici pritom preferiraju fleksibilne oblike učenja, poput online tečajeva koji omogućuju prilagodbu vlastitom tempu, uz interaktivne sadržaje i mentorstvo.

Sva prikupljena saznanja bit će iskorištena za razvoj novog europskog MOOC programa koji će osobama starijima od 50 godina pružiti konkretne alate i smjernice za pokretanje poslovanja. Time projekt CHANCE doprinosi jačanju cjeloživotnog učenja i aktivnijem uključivanju ove skupine na tržište rada, uz potencijal stvaranja održivog modela poduzetničkog obrazovanja na razini Europe.

Zadnje recenzije

Igrali smo

PARTNERI

A1
Adriatic
AKD
Algebra
Garmin
Huawei
HT
IN2
Kompare
Lenovo
Telemach
Einhell

ISSN: 1846-8675

© 2006. - 2026. CroPC.net

                    

Preporučujemo: cyber_FolksTemplatePlazza

CroPC.net upotrebljava internetske kolačiće (eng. cookies). Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.