Kako stvoriti pametne gradove, koje metode i tehnologije primijeniti da bi zakoračili u budućnost života u urbanim sredinama, glavne su teme seminara Američkog veleposlanstva, na kojemu je osam kompanija (BigBelly, Fortinet, IBM, Microsoft, Motorola, Oracle, ParkJockey i Streetline) predstavnicima hrvatskih gradova i poduzetnicima, nastojalo ponuditi postojeća i već implementirana rješenja
– Preko 50 posto ukupne svjetske populacije već koristi internet, a za samo tri godine, čak dvije trećine stanovništva koristit će internet. To znači kako čak 50 milijardi uređaja već komunicira i spojeno je na internet. Američke kompanije koje su danas ovdje u ambasadi vodeće su u pametnim tehnologijama i iznimno su zainteresirane za hrvatsko tržište. Hrvatska ima visoku kvalitetu života i popularno je turističko odredište, a ovom konferencijom nadam se da ćemo doprinijeti boljoj povezanosti, upravljanju i kvaliteti života u gradovima, rekla je u pozdravnom govoru američka veleposlanica Julieta Valls Noyes.
Neke od karakteristika tehnološkog razvoja kojemu svjedočimo pod zajedničkim nazivnikom Industrija 4.0, naveo je koordinator američke gospodarske komore, zadužen za industriju pametnih gradova za Europu, Robert Peaslee.
Big Belly predstavio je istoimeni koš za smeće, koji u sebi ima ugrađenu prešu, solarne kolektore te signalizira u središnjicu kada je vrijeme za pražnjenje. Pametne kante za smeće, čiji je kapacitet i do 1500 litara, već se nalaze u Hrvatskoj. Grad Dubrovnik izdvojio je milijun kuna za osam Big Bellya, te planira naručiti još toliko. Naime, umjesto 35 puta, te se pametne kante u Dubrovniku prazne samo 3 puta tjedno. Oko 29 posto otpada koji se u njima nalazi je recikliran, a učinkovitost u sanaciji je povećana za 87 posto.
Konstruktivna, intrigantna i zanimljiva rješenja za moderne gradove ponudile su i druge tvrtke, a seminar je zaključen zajedničkim druženjem kako bi se povezali ljudi koji imaju tehnologiju i oni koji ju traže.