Najzapadniji hrvatski grad u četvrtak i petak, 1. i 2. srpnja ugostio je 4. izdanje cITy Upgrade konferencije koja je donijela presjek situacije kada je riječ o digitalizaciji na lokalnoj razini, tijekom dva dana 100 sudionika moglo je poslušati niz prezentacija i rasprava ključnih sudionika digitalne tranzicije u gradovima te razmijeniti iskustva i znanja
Program u četvrtak započeo je uvodnim pozdravom gradonačelnika Umaga Vilija Bassanesea koji je predstavio projekte kojima grad Umag podiže razinu kvalitete života u gradu. Fernando de Pablo Martin, direktor Digitalnog ureda Grada Madrida, govorio je o planovima za oporavak grada s 3,2 milijuna stanovnika te svim digitalnim rješenjima koja su na raspolaganju Madriđanima. Grad je prije 15 dana predstavio integralni plan oporavka i otpornosti, a digitalna transformacija javne uprave je ključna odrednica tog plana. Vrijednost ulaganja je 3,900 milijuna EUR, a obuhvaća 105 projekata koji će generirati oko 60.000 radnih mjesta. Najveći problem s kojim se suočavaju je nedostatak IT talenata pa je prioritet suradnja sa STEM fakultetima koji generiraju mlade stručnjake. U fokusu su digitalna infrastruktura, 5G, kibernetička sigurnost, podatkovni centri, privlačenje IT talenata i komunikacija, a cilj je da javne usluge budu 100% digitalizirane. Dejan Iličić, direktor Razvojne agencije grada Lipika, predstavio je projekt Centra umjetne inteligencije u gradu lipicanaca.
Petar Štefanić vodio je panel Novi mandat – Tko želi biti digitalan? na kojem su Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba, Ivica Puljak, gradonačelnik Splita, Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, i Ivan Radić, gradonačelnik Osijeka, govorili o stupnju digitaliziranosti javnih usluga u četiri najveća hrvatska grada. Gradonačelnik Filipović je istaknuo da je Rijeka najdigitalniji hrvatski grad koji ima odličnu IT infrastrukturu te usluge temelji na vlastitim IT rješenjima. Primjerice, građani putem aplikacije „Gradsko oko“ mogu prijavljivati komunalne probleme kako bi ih gradska uprava brže i učinkovitije rješavala. Gospodin Puljak istaknuo je da i Split nudi neke kvalitetne usluge građanima (poput, primjerice, najma bicikala za prometovanje gradom), no da je prioritet nove gradske uprave omogućavanje pristupa podacima kako bi se start upovima i poduzetnicima omogućio uvid u postojeće podatke, analiza i osmišljavanje novih digitalnih rješenja koja će Split učiniti još boljim mjestom za život. Gradonačelnik Zagreba istaknuo je da ima mnogo prostora za nove digitalne usluge za građane te da nova uprava želi realizirati brojne planove, od olakšavanje dvosmjerne komunikacije s građanima do pojednostavljenja brojnih procesa izdavanja potvrda i dokumentacije. Gradonačelnik Radić komentirao je da nije zadovoljan stupnjem digitalizacije usluga u Osijeku, no da postoji ogroman potencijal. Osijek Software City okuplja brojne uspješne IT tvrtke, a u IT park upravo ulazi i tvrtka ORKA za čije su naočale za upravljanje dronovima zainteresirani i u Pentagonu. Širenjem IT parka broj zaposlenik u OSC-u doseći će 1000, što čini velik potencijal za digitalni razvoj grada i županije. Gradonačelnici su se složili da je pandemija znatno ubrzala digitalizaciju te da treba uhvatiti korak sa svijetom koristeći umjetnu inteligenciju, blockchain te ostale tehnologije koje mogu omogućiti bolje i učinkovitije usluge za građane te bolju kvalitetu života u gradovima.