U suradnji s tehnološkim partnerom, tvrtka Qelo postavlja dvije nove ultrabrze punionice na ključnim lokacijama kojima upravlja BINA Istra: na odmorištu Kvarner, istočno od tunela Učka, te na odmorištu Mirna – prvom "zelenom" odmorištu u Hrvatskoj koje je u potpunosti namijenjeno punjenju električnih vozila
Punionica na ulazu u tunel Učka impresionira snagom od 400 kW, omogućujući vozilima od 800V dopunu kapaciteta baterije u svega 15 minuta. Ova tehnologija idealna je za komercijalna i veća vozila, uključujući kamione i autobuse, čime Qelo podiže standarde prometne infrastrukture u zemlji.
Uz ultrabrze performanse, punionice su opremljene naprednim dinamičkim sustavom optimizacije snage, koji prilagođava proces punjenja prema potrebama svakog vozila. Ovaj sustav smanjuje vrijeme čekanja i povećava energetsku učinkovitost, pružajući korisnicima brže i praktičnije punjenje.
„Naš cilj je omogućiti Hrvatsku kao uzornu e-mobilnu destinaciju u Europi,“ istaknuo je Predrag Šeatović, predsjednik uprave Qela. „Procjene pokazuju da će do 2025. na hrvatskim cestama biti 40.000 električnih vozila, dok će taj broj do 2030. narasti na 200.000. Naša vizija uključuje izgradnju minimalno 10.000 javnih punionica diljem zemlje, s naglaskom na brze i ultrabrze tehnologije, što je ključno za razvoj e-mobilnosti.“
Nove lokacije, Kvarner i Mirna, dio su strateškog plana Qela za širenje mreže punionica u Hrvatskoj i šire. Tvrtka već upravlja s gotovo četrdeset punionica na deset lokacija, a planovi uključuju ekspanziju u susjedne zemlje poput Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine te drugih država regije.