Imali smo priliku isprobati aditive za gorivo njemačkog Liqui Moly koji čiste sustav goriva i njegova sagorijevanja u motoru vozila
Gorivo, sustav dovoda goriva i njegova sagorijevanja u motoru vozila s vremenom u svim svojim elementima stvara naslage i talog nečistoća. Sedimenti se stvaraju na svim dijelovima vozila kroz koje prolazi gorivo, a svakako najviše se očituju kod najpreciznijih elemenata, poput sustava ubrizgavanja, sustava odvodnje plinova. Naslage na ovim elementima znače samo jedno – veća potrošnja goriva, nemiran rad motora, manja snaga i veće habanje. Za sprječavanje svega navedenog Liqui Moly nudi cijelu paletu aditiva za goriva, a mi smo isprobali Liqui Moly Injection Cleaner, Super Diesel Aditiv i Diesel Purge aditiv.
Za vozila na benzin
Moderna vozila na benzin ispod blještavog lima kriju napredne motore sa kompleksnim i osjetljivim sustavom ubrizgavanja goriva. Zbog nečistoća u gorivu i brojim prijeđenim kilometrima na sustavu ubrizgavanja stvaraju se naslage i sedimenti koji uvelike utječu na uglađenost rada i performanse vozila. Osim kod mehaničara, problemi nemirnog rada motora, veće potrošnje i slabijeg odziva na papučicu gasa moguće je riješiti i pomoću Liqui Moly Injection Cleaner aditiva. Ovaj napredni aditiv očistit će kompletan sustav dovoda goriva i njegova ubrizgavanja, ali i sustav izgaranja te odvodnje plinova. Posebna preporuka uporabe ovog aditiva je onim vozačima koji voze na plin jer je kod ovih vozila uporaba sustava ubrizgavanja goriva smanjena, a ovakvi uvjeti stvaraju idealne uvjete za stvaranje sedimenata. Jedna bočica aditiva od 300 mililitara na tank goriva do 50 litara riješiti će sve navedene probleme i održati motor u najboljem stanju. Dovoljno je uliti aditiv u spremnik goriva, a efekt će biti prisutan čak narednih 2.000 kilometara.
Za “dizelaše“
Vozila na dizelsko gorivo omiljena su među našim vozačima. Manja potrošnja, veća snaga i općenito ekonomičnost dizelskih vozila kao magnet privlače naše kupce. Nije rijedak slučaj da se na našim cestama vide i vozila koja iza sebe imaju vrlo dug „staž“ sa po nekoliko stotina tisuća kilometara. Bez obzira na prijeđene kilometre, značajan utjecaj na stvaranje naslaga unutar motora vozila ima i režim vožnje. Naime, ako automobil na dizel uglavnom vozimo za vožnju u gradu i urbanim područjima, naslage će zasigurno biti veće jer neće biti uvjeta za prirodno čišćenje čađi i drugih naslaga unutar vozila, a do kojeg pretežno dolazi dužom vožnjom pri većim brzinama, primjerice na autocesti. Bez obzira na režim vožnje i prijeđene kilometre, Liqui Moly je razvio cijelu seriju aditiva za dizelska vozila. Za one kojima je potreban veći i temeljitiji tretman tu je Liqui Moly Diesel Purge aditiv. Ovaj se aditiv dodaje direktno u sustav ubrizgavanja tako da vozilo radi samo na čisti aditiv. Alternativno može se dodati i u spremnik sa gorivom, no tada je i učinak nešto slabiji. Ovaj aditiv čisti kompletan sustav ubrizgavanja, sustav dovoda goriva, CR i PD sustav te sustav izgaranja goriva. Osim kompletnog čišćenja, motor će i dugo vremena nakon tretmana biti zaštićen od korozije. Rezultat je mirniji i tiši motor, uglađeniji rad te olakšano pokretanja pri nižim temperaturama, bolja efikasnost i manja potrošnja te niže CO2 vrijednosti. Super Diesel Aditiv ima isti učinak, no on se za razliku od Diesel Purge aditiva koristi dodavanjem u spremnik goriva. Preporučljivo ga je koristiti svakih nekoliko tisuća kilometara, a efekt djelovanja biti će prisutan narednih 2.000 kilometara od tretmana.