Domogli smo se dva Sonos Era 300 zvučnika i isprobali ove vrhunske zvučnike u konfiguraciji kao stereo par, kao stereo par s dodatnim subwooferom te kao surround ozvučenje uz Beam Gen 2 i Sub Mini
Osvrt koji imate pred sobom trenutno je jedini na našim prostorima. Trudili smo se, no sadržaj o testu dva Sonos Era 300 zvučnika na Hrvatskom jeziku u ovom trenutku nismo pronašli, pa nam je drago da vam možemo servirati ovakvu ekskluzivu. Uspjeli smo se domoći dva Sonos Era 300 zvučnika, dva originalna Sonos stalka za njih, Sub Mini subwoofera i Beam Gen 2 soundbara. Sve smo ovo dobavili kako smo iz prve ruke vidjeli što nam Ere 300 mogu ponuditi.
Stereo par
Prije kakvih pola godine u ruke nam je dospio Sonos Era 300. Bez dvojbe, možemo reći kako je ovo najnapredniji zvučnik kojeg trenutno možete kupiti, a da se ne ponavljamo, svakako toplo preporučujemo pročitati naše dojmove s testom jednog Era 300 zvučnika. Sve što smo naveli u pogledu izgleda i specifikacija jednog Era 300, važi i za drugi. Dakle, zvučnik je ovo koji donosi neobičan izgled koji je u službi podrške za revolucionarni Dolby Atmos koji slušatelja stavlja u samo srce filmova ili glazbe. Još više iznenađenja donosi spoznaja kako je u kućište upakirano čak 6 pojačala D klase od kojih je svaki dediciran za jedan od 6 snažnih drajvera koji usmjeravaju zvuk lijevo, desno, naprijed i prema gore. Tako su tu jedan gornji visokotonac, dva bočna i jedan prednji srednjotonac i dva bočna niskotonca postavljena jedan nasuprot drugoga u zatvorenom kućištu kako bi si međusobno poništavali vibracije. Inženjerstvo i tehnologija koja je upakirana u jedan zvučnik zaista je impresivna. Kvaliteta izrade je vrhunska, a postava tipki je uobičajena, no uz nekoliko novosti od uobičajenih Sonos zvučnika. Prije svega, novost je traka osjetljiva na dodir za podešavanja glasnoće, dodana je podrška za Bluetooth, tu je i dedicirani prekidač za mikrofon koji služi za pametno upravljanje i konstantnu prilagodbu putem tehnologije Trueplay, te USB-C audio ulaz koji omogućava žičano povezivanje vanjskog izvora uz dodatni USB-C dongle (sada primjerice možemo direktno na sustav povezati gramofon ili CD player). U slučaju dva Era 300 zvučnika, broj drajvera, kao i pojačala dovoljno je samo poduplati. Uz dva Era 300 zvučnika uzeli smo i dva originalna nosača. Nosače vam toplo preporučujemo u ovoj kombinaciji jer će zvučnike postaviti u optimalnu poziciju, ali i dati im dovoljno prostora za „rad“. Prvo uključivanje i postavljanje provodi se već očekivano kroz Sonos aplikaciju i sve je gotovo kroz nekoliko minuta. Nakon dodavanja dva zvučnika imamo mogućnost raditi s njima razne kombinacije.
Krenut ćemo od stereo para. Već jedan Era 300 zvučnik pružit će više no upečatljiv dojam, no u stereo paru budite spremni na spektakl. Teško je riječima opisati kvalitetu, pogođenost tonova, jačinu i usmjerenost, širinu i veličinu zvuka koju će vam pružiti ova dva zvučnika, s čak 12 zvučnih jedinica. Svi koji su imali tu privilegiju čuti dvije Ere 300 u kombinaciji stereo para ostali su očarani istinskim premium iskustvom kojeg malo tko može ponuditi. Iako je bas mesnat i snažan, dodali smo našem stereo paru i Sub Mini. Uz dodani sub, Ere 300 dodatno su se oslobodile, a ispunjenost prostora nevjerojatno uglađenim i jasnim zvukom iz svih smjerova koji će vas doslovno ostaviti bez daha bili su najupečatljiviji dio ovog testa.
Imerzivni audio
Nakon stereo para, uz pomoć Sonos aplikacije virtualno smo razdvojili sve zvučnike kao samostalne te ih potom dodali u kombinaciju sa soundbarom Beam Gen 2. Naravno, Sub Mini preuzeo je ulogu subwoofera, a dva Era 300 zvučnika dobili su uloge lijevog i desnog surround zvučnika. Iako smo na više mjesta pročitali kako će dvije Ere 300 bolje se snaći u društvu većeg soundbara Arc i većeg Sub Gen 3 subwoofera, ništa vas (kao ni nas) ne spriječava koristiti ih uz manji soundbar i manji sub. Naprotiv. Ere 300 smo ostavili na nosačima, koje i u ovom slučaju najtoplije preporučujemo, te ih postavili lijevo i desno od sjedeće garniture. Za probu ovom scenariju odabrali smo izvrstan akcijski film Top Gun 2 Maverick. Uh, kao i kod stereo para teško je u slova predočiti ono iskustvo koje nam je ovakav setup zvučnika ponudio. Kao u prvoklasnom kinu, zvukovi su precizno dolazili sa svih strana podižući dojam gledanja jednog filma na najviši nivo. Iskreno, nakon ovakvog iskustva teško nam je i zamisliti drugačije uživanje u omiljenom filmu. Kirurški precizan, snažan, bogat i jasan zvuk s raznih strana ovisno o akciji uz mesnati bas stavili su nas u samo središte filma.
Dnevni boravak od 30 m2 bio je ispunjen zvukom uz pojačanje koje nije nikada prešlo 50%. Za kraj, podvucimo i račun. Sonos nikako nije za one koji traže nešto tek tako. Kako smo već naviknuli, ovo su zvučnici za one koji teže najboljem za uložen novac, a Sonos će im to s lakoćom i ponuditi. Iako će nekom prosječnom korisniku iznos od 1.000 eura za dva Sonos Era 300 zvučnika djelovati puno, za nekog tko teži pravom audiofilskom iskustvo ovo je izuzetno povoljno. Za puni setup, kao u našem slučaju valja dodati još 300 eura za stalke, oko 600 eura za Beam Gen 2 te oko 540 eura za Sub Mini. Kao što smo rekli, za nekog prosječnog, ovo je puno, ali Sonos nikako nije za nekog prosječnog nego za nekog tko zaista želi uživati u zvuku. Stoga, ako vam prilike to dozvoljavaju, naše tople preporuke za dva Sonos Era 300 zvučnika su tu. Bilo da će ovaj par biti dio stereo setupa ili punog kućnog kina.