
Sredinom pošle godine u ruke nam je stigao pametni telefon domaće tvrtke MeanIT, model X3 kojeg smo ocijenili kao telefon za one ne zahtjevne, a donosi li nasljednik X4 nešto više – donosimo u našem osvrtu
Početka priče o pametnom telefonu MeanIT X4 krenuti ćemo od cijene. Ona, po našoj novoj valuti iznosi točno 92,77 €. U osvrtu na ovako povoljan telefon cijenu uvijek valja imati na umu, pa prije nego nešto okarakteriziramo kao loše, cijena je taj balans koji će donijeti prevagu možemo li uopće tražiti nešto više? Takvih prevaga kod telefona od 90-ak eura bit će itekako.
Maleni napredak
MeanIT X4 donosi gotovo identičan, tek ponešto unaprijeđen izgled od svog prethodnika. Telefon je izrađen kompletno od plastike, a zanimljivo je što omogućava uklanjanje zadnje stranice radi pristupa zamjenjivoj bateriji i utorima za SIM i microSD karticu. Kao u neka davna vremena, pravi je raritet vidjeti ovakvu mogućnosti. Kad smo kod baterije, onda je sada većeg kapaciteta te donosi 2.800 mAh. Koliko je to utjecalo na autonomiju, teško je reći, jer MeanIT X4 donosi i veći zaslon. On je sada 6,26 inča, dok mu je razlučivost podignuta na 1.014 x 480 piksela, uz omjer stranica 19,5:9. Ostatak vanjštine više-manje je isti. Na desnoj strani su razdvojene tipke za regulaciju jačine zvuka i tipka za uključivanje i isključivanje. Potonja je ranije bila osjetno nazubljena, no kako to više nije slučaj, izvjesno je kako će te kao i mi često zamijeniti glasnoću i zaključavanje. Stražnja strana zadržala je svojevrsni trik s prethodnika. Naime, izdignuti modul kamera naoko nudi 4 različite leće, međutim zapravo samo je jedna funkcionalna dok su sve druge imitacije. Trik iza ovoga je svakako trendovi kod kojih svi telefoni imaju po nekoliko leća, pa kako vas netko ne bi po tome već proglasio van trendova, MeanIT X4 donosi vještu varku. Utor za microUSB i 3,5-milimetarski audio izlaz nalaze se na gornjem bridu.
Skromne mogućnosti
Pogled ispod poklopca nastavlja skromnu priču prethodnika. Naime, srce uređaja čini četverojezgreni procesor Mediatek MT6580 radnog takta do 1,3 MHz, a koji je podržan s dva gigabajta radne memorije. Kao i kod X3, ovaj procesor datira iz sada već u svijetu pradavne 2015. godine, a s obzirom na osmu godinu starosti ovog procesora, očekivati neka čuda bilo bi bez ikakvog pokrića. Ipak, kao i kod prethodnika, kako je na ovaj pametni telefon instalirana “olakšana” inačica operativnog sustava, stvari se začudo odvijaju donekle prihvatljivo. Konkretno se radi o Android 12 Go Edition, a koji ima Go aplikacije (Google Go, Maps Go) koje su namijenjene za rad na hardverski skromnijim uređajima kakav je X4. Kada kažemo da se stvari odvijaju prihvatljivo, pod tim mislimo da se opremite velikom dozom strpljenja. Na otvaranje aplikacija i prebacivanje iz jedne u drugu se čeka. Ozbiljniji rad u više aplikacija nije provediv, a na zahtjevnije aplikacije i većinu igara trebate zaboraviti jer ovo očekivano nije telefon za njih. Očekivano, s telefoniranjem i slanjem SMS-ova nije bilo problema. Kao i model X3, tako i X4 dolazi sa skromnih 16 GB memorije za pohranu, što je moguće proširiti s do 32 GB pomoću kartice microSD. Telefon također podržava dvije kartice SIM, ali se i dalje nije maknuo od podrške za mreže 3G, koja sa širenjem 5G-a uglavnom postaje i minimum. Kod fotografskih mogućnosti kamera na X4 je poboljšana u odnosu na X3, pa tako sad ima osam megapiksela. Razlika nije velika, ali je ipak kakav-takav korak naprijed. Prednja je i dalje na dva megapiksela. Što se tiče fotografija, ako je svijetlo uredu, fotografije će poslužiti. Za kraj ostaje pitanje – za koga je namijenjen X4? Rekli bismo djeci, no opet, djeca su danas zahtjevnija od roditelja s igranjem igara, gledanjem videa i slično, a to nije teren na kojem X4 'pliva'. Preostaje nam onda preporuka kao i kod modela X3 – mogu ga odabrati svi oni koji su zaista ne zahtjevni korisnici, ili oni kojima treba drugi ili treći telefon kojeg će koristiti tek za pozive i poruke. Iako je takvih korisnika malo, novi model potvrđuje da ih i dalje ih ima.