Neprofitna udruga poduzetnica – WECroatia održala je u prostorijama Kulturnog informativnog centra Zagreb (KIC) druženje u sklopu koje se govorilo o položaju žena u gospodarstvu
Tematsko događanje pod nazivom „Žene u gospodarstvu – činjenice i izazovi“, okupilo je članice udruge kojima se na tu temu obratila Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova; iznijevši podatke o izazovima na tržištu rada s posebnim osvrtom na žene poduzetnice. U sklopu događanja održano je predavanje na temu „Izgradnja samopouzdanja i psihološki izazovi kod poduzetnica“, o kojima je govorila psihologinja Sanja Šternberg. Prezentirani su pravni savjeti na temu radnog prava i zapošljavanja stranaca u Hrvatskoj, o kojima je govorila Matijana Ćulap, odvjetnica iz odvjetničkog ureda Anić i partneri te je predstavljena jedna od članica udruge, Zrinka Makovac, suvlasnica tvrtke Zrika.
„Kad govorimo o poduzetnicama, treba naglasiti da je njihov udio u ukupnom gospodarstvu Republike Hrvatske svega 30 posto, što je manje od Europskog prosjeka. Od navedenog postotka, 23 posto čine žene vlasnice tvrtki, a 7 posto žene koje su razvile vlastite obrte. Važno je naglasiti da je broj žena poduzetnica u Hrvatskoj porastao za čak 23 posto u posljednjih 15 godina, što pokazuje da je trend rasta spor, ali da interes žena za poduzetništvo postoji, da one mogu, znaju i žele unaprjeđivati svoj život, život svoje obitelji i cijelog društva. Stoga je važno ukloniti prepreke u društvu s kojima se žene susreću prilikom ulaska na tržište rada, a tako i u poduzetničke vode.“, istakla je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Često se postavlja pitanje treba li uopće poduzetništvo razdvajati na muško i žensko. Odgovor je potvrdan, jer žensko poduzetništvo je osjetljivije i treba mu više podrške da bi se razvijalo. Iako je žensko poduzetništvo opterećeno brojnim preprekama koje muče i muške poduzetnike, poput nelikvidnosti, teškog pristupa financijama, sivoj ekonomiji – ono ima i dodatne specifične prepreke povezane s ženskim specifičnostima kao što su nedovoljna podrška društva u organizaciji obiteljskog života, tradicionalna shvaćanja o ulozi žena, otežan pristup znanjima i vještinama i sl. Upravo zbog sveg navedenog postoje brojne inicijative i programi poticanja ženskog poduzetništva, posebne kreditne linije, posebni projekti koji su usmjereni isključivo na žene poduzetnice.