Novo istraživanje neovisnih konzultanata tvrtke Smithers pokazuje kako izrada etiketa na zahtjev europskim poduzećima može uštedjeti značajnu energiju, smanjiti ogroman otpad od tinte i učiniti postupak označavanja daleko učinkovitijim i održivijim
Kad bi se europska poduzeća preusmjerila na upotrebu inkjet tehnologije na zahtjev svake bi se godine mogla postići ušteda energije od 28,7 milijuna kWh, što je jednako osvjetljenju 95.960 domova i jednako smanjenju od 6,7 milijuna tona CO2. Inkjet tisak na zahtjev također može eliminirati 180 milijuna kvadratnih metara otpada od etiketa, što je ekvivalentno pokrivanju 25.264 nogometnih terena, a otpad tinte smanjit će za približno 619 tona, što je ekvivalentna težina 41 autobusa na dva kata.
Smithers je poduzeo istraživanje kako bi usporedio i procijenio održivost različitih postupaka ispisa i kako ih marke mogu primijeniti kako bi pomogle u postizanju svojih ciljeva održivosti. Analizirala je tvrtke koristeći niz komercijalnih procesa termičkog prijenosa i internog tiska u boji inkjet ispisa i izračunala utjecaj na održivost od zaliha naljepnica do primjene u 5 ključnih kategorija: energija, otpad, potrošni materijal, skladištenje i transport i obloga za puštanje.
Zaključio je da bi upotreba inkjet ispisa za izradu naljepnica u vlastitom pogonu mogla imati velike komercijalne i operativne koristi, ali i vidljive koristi za okoliš, uključujući značajno smanjenje energije, otpada i potrošnog materijala, što bi moglo pomoći tvrtkama da ispune ciljeve UN-ovog održivog razvoja.
Tijekom inkjet tiska dolazi do značajnog smanjenja otpadnih materijala (npr. vrpci) u odnosu na tisak s termalnim prijenosom.
Ciaran Little VP, odjel za informacije iz tvrtke Smithers komentirao je: „Tržište ispisa naljepnica prolazi kroz značajne promjene jer tvrtke žele iskoristiti nove digitalne tehnologije i odgovoriti na rastuću potražnju potrošača za personalizacijom i pravovremenom dostavom. Kao rezultat, tržište digitalnog tiska naljepnica brzo raste na štetu analognih postupaka ispisa. Marke su sve više svjesne blagodati internog rješenja za tisak naljepnica koje poboljšava brzinu, fleksibilnost i kvalitetu, istodobno smanjujući otpad, zastarjelost i kašnjenja.
„Inkjet tisak naljepnica u boji na zahtjev često je danas najodrživiji i operativno najučinkovitiji izbor. Eliminira tradicionalne probleme termičkog pretiska bez dodatnih kašnjenja, prekida, otpada ili neugodnosti. Nema više unaprijed tiskanih zaliha naljepnica, zastoja u proizvodnji, izgubljenih narudžbi ili kasnih isporuka. Također poboljšava vizualnu identifikaciju, učinkovitost i fleksibilnost.”
Tvrtko Ljubić, Business Systems menadžer u Epsonu, komentirao je: „Oznake su od ključne važnosti za poslovanje marki u širokom rasponu sektora. Odabir pravog postupka ispisa naljepnica može pružiti značajne komercijalne prednosti u smislu brzine na tržištu, fleksibilnosti i kvalitete, a sve to može pozitivno utjecati na korisničko iskustvo i potaknuti prodaju. Sada se sve više i više marki prebacuje na interni tisak u boji s inkjet tehnologijom na zahtjev, što može značajno doprinijeti postizanju ciljeva održivosti tvrtke, kao i poboljšanju njenog poslovanja.
„Odabir inkjet ispisa naljepnica na zahtjev može značajno smanjiti ukupnu potrošnju energije, smanjiti otpad i zastarjelost, te smanjiti potrošnju, posebno vrpce od termičkog prijenosa, ali i tinte. Optimizirajući tako lance opskrbe i buduće inovacije u oblogama za oslobađanje, kao i sve veće prihvaćanje recikliranja spremnika s tintom mogu dodatno poboljšati prednosti održivosti prelaska na vlastite inkjet uređaje.”
Izvještaj otkriva kako su komercijalni postupci ispisa energetski zahtjevni u slučaju tradicionalnog flekso pisača koji koristi oko 39 kWh na 1000 kvadratnih metara otisnutih naljepnica. Ako ta naljepnica sadrži promjenjive podatke ispisane toplinskim prijenosom, kombinirana potrošnja energije iznosi 41 kWh na 1000 kvadratnih metara. Inkjet je daleko manje energetski intenzivan postupak i može upotrijebiti samo 1 % te energije za istu količinu. Ako se ukupno tržište naljepnica na zahtjev prebaci, to bi moglo uštedjeti 28,7 milijuna kWh godišnje, što je dovoljno energije za više od 9 milijuna kilometara u električnom vozilu ili za osvjetljavanje 95.960 domova godišnje.
Smithers procjenjuje da se do 11 % materijala za naljepnice troši od zaliha naljepnica do konačne primjene. To može biti rezultat pokretanja i pripreme ili jednostavno rezultat pogrešaka u ispisu. Oboje se može eliminirati prebacivanjem na inkjet u boji na zahtjev. Smithers izračunava da bi uštede materijala na godišnjoj razini, ako bi tržište prešlo na inkjet, mogle iznositi 180 milijuna kvadratnih metara, što je ekvivalentno 25.264 nogometnih igrališta.
Jedan od ključnih izazova održivosti u tisku s termalnim prijenosom je upotreba vrpce. Za svaki kvadratni metar otisnute naljepnice također se koristi značajna količina vrpce bez obzira na pokrivenost tintom. Ona se može koristiti samo jednom i ne može se lako reciklirati. Ako se postupak toplinskog prijenosa koristi za stvaranje dvije ili više boja, tada će trebati upotrijebiti još dvije vrpce, što dodatno povećava količinu upotrebljene vrpce.
Odlaganje vrpce često se ne smatra dijelom ukupnog traga održivosti robnih marki. Međutim, ako bi se sav trenutni termalni transfer za naljepnice prebacio na inkjet, uštede bi mogle biti značajne. Kad bi se poduzeća prebacila na inkjet tisak naljepnica na zahtjev, uštedjelo bi se 109 milijuna kvadratnih metara vrpci (15.333 igrališta za nogomet) i 619 tona tinte (41 autobus).